Kominki


Kamienne obudowy kominków

Ogień od czasów prehistorycznych był czymś powszechnym w codziennym użyciu, a dziś, choć nie korzystamy z niego w takim stopniu jak dawniej, wciąż lubimy wpatrywać się w płomienie i czuć jego ciepło na skórze .

Tak jak od prehistorii nie zmieniło się nasze poczucie niezbędności  ognia w naszym życiu, tak nie zmienił się materiał, z którego tworzymy miejsce dla niego. Kamień jako jedyny naturalny materiał budowlany jest całkowicie odporny na ogień. Dodatkowo odznacza się dużą gęstością, co sprawia, że bardzo dobrze akumuluje duże ilości ciepła, które później powoli oddaje otoczeniu.

Do obudowy kominków używamy każdego rodzaju płyt kamiennych- granitowych, marmurowych, z trawertynu i z piaskowca. Jednak niektóre podgatunki poszczególnych rodzajów kamienia wymagają większej uwagi przy wyborze. Dzieje się tak, ponieważ bywają takie, które posiadają wewnętrzne rysy – mikro pęknięcia, które bardzo trudno zauważyć gołym okiem. Nie jest to wada tylko naturalna i bardzo częsta cecha kamienia i nie ma wpływu na jego walory w pozostałych miejscach użycia. Jednak w tym szczególnym przypadku kamień ma kontakt z gorącem, a przez to jego struktura mocniej pracuje. Dlatego selekcji materiału, z którego ma zostać wykonana obudowa kominka czy pieca, powinien dokonać fachowiec, który oceni jaka płyta może mieć bezpośredni kontakt z ogniem, jaką można zastosować na półkę, a jaką zdyskwalifikować.


Kominek z kamienia

Od dłuższego już czasu projekty nowo budowanych domów nie mogą nie uwzględnić obecności kominka. Czy stawiamy go ze względu na funkcję grzewczą, czy dla dekoracji – w każdym salonie wydaje się być czymś niezbędnym. Kominki zawitały też do reprezentacyjnych holów przedsiębiorstw, hoteli a także stylowych restauracji.

Kominki kamienne można podzielić na:

  • portale przyścienne – z bloczków bądź płyt
  • narożne – z grubościennych płyt lub z obudowanym wkładem
  • wolnostojące – z wkładem i obudową z płyt lub w pełni wykonane z grubościennych płyt i bloczków- nowoczesne naścienne – w formie ramy z okładziny kamiennej
  • tradycyjne, rustykalne – z kamienia polnego i łupanego
  • dwustronne – ze specjalnym wkładem lub z płyt i bloczków kamiennych

Liczne wzory i aranżacje kominków są ogólnodostępne w internecie, jednak przy projektowaniu kominka i pomyśle na jego wykończenie, zawsze należy brać pod uwagę jego stały kontakt z popiołem i sadzą. Dlatego bardzo istotne jest zastosowanie polerowanych powierzchni w miejscach najbardziej na to narażonych, co pozwala utrzymać obudowę w czystości.
Warto wspomnieć, że lustrzany poler potęguje blask ognia przez odbicie, co jednocześnie rozświetla pomieszczenie oraz korzystnie wpływa na szybkość ogrzania przepływającego powietrza.

Zobacz nasze realizacje

Top