Blaty granitowe, kamienne i marmurowe. Warszawa i okolice.


Kuchnia jest miejscem, w którym należy zachować idealną czystość. Nie należy stosować w niej materiałów łatwo absorbujących brud, których codzienna pielęgnacja bywa czasochłonna. Dlatego też projektując jej wnętrze powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu kamienia naturalnego – np. blatu kamiennego.

Pamiętajmy, że oprócz funkcji dekoracyjnej blaty granitowe kamienne powinny przede wszystkim pełnić funkcję użytkową. W kuchni kamień będzie intensywnie eksploatowany, narażony na działania mechaniczne, płynów o różnym pH, tłuszczy oraz wysokiej temperatury.

Oferowane przez nas blaty granitowe spełniają wyżej wymienione funkcje.

Blaty granitowe  – Jakość wykonania 

Często blaty granitowe są przedmiotem bezpośrednio stykającym się z żywnością, pełniąc rolę np. stolnicy do wałkowania ciasta. Z tych też powodów w kuchni stosuje się kamień o gładkich i równych fakturach (polerowany i szlifowany) oraz odporny na wszystko co jest związane z przygotowywaniem żywności. Najczęściej zaleca się wykorzystanie blatów kuchennych z granitu oraz niektórych gnejsów, jako materiałów gwarantujący i spełniające swoją rolę w kuchni. Kamieniarz zdecydowanie odradzi wykończenie kuchennego wnętrza elementami z marmuru, trawertynu, wapienia i onyksu, gdyż w przeciwieństwie do granitu mogą one nie spełnić określonych funkcji.

Przykładowe blaty marmurowe i granitowe

blaty kamienne warszawa

Popularne, laminowane płyty wiórowe, masowo stosowane w branży meblarskiej, między innymi do wyrobów blatów kuchennych, są stopniowo wypierane przez konglomerat i kamień naturalny. Płyta wiórowa jako produkt oparty na bazie miękkiego drewna, nawet pokryta utwardzonym laminatem, nie sprawdza się w codziennym użyciu w kuchni. Nie jest ona odporna na ciepło gorących garnków, uderzenia ciężkich przedmiotów jak np. tłuczek, czy zarysowania nożem kuchennym. Niska  cena odpowiada małym walorom użytkowym, które nie mogą sprostać wysokim wymaganiom stawianym materiałom na blat roboczy.

Blat kamienny (kuchenny) powinien przede wszystkim:

  • nie chłonąć tłuszczy i płynów powodujących plamy
  • być wytrzymały na uderzenia zarówno tępych jak i ostrych przedmiotów
  • być wodoodporny
  • posiadać gładką powierzchnię zapobiegającą gromadzeniu się brudu i bakterii
  • mieć powierzchnię, która nie ulega zarysowaniu przez stal kuchenną
  • być odporny na odbarwiające kwasy zawarte w niektórych produktach spożywczych

Zobacz nasze realizacje

Top